Вітаємо на LifeBuh. Бухгалтерія це просто
Бухгалтерські курси - Бухгалтерський супровідБухгалтерські курси - Бухгалтерський супровідБухгалтерські курси - Бухгалтерський супровід
(096) 091 94 04
life.buh.7@gmail.com
вул. Магістратська 88, офіс 212

Електронний рецепт: як виписувати

Навесні 2019 року НСЗУ почала підписувати договори з аптечною мережею всієї країни та впроваджувати електронні рецепти. За цими рецептами аптеки отримуватимуть виплати за програмою «Доступні ліки». Такі нововведення закріплені законодавчо постановами  КМУ від 27.02.2019:

  • «Деякі питання реімбурсації лікарських засобів»
  • «Деякі питання щодо договорів про реімбурсацію»
  • «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань»

NB! КМУ 27.02.2019 ухвалив рішення, згідно з яким адміністрування урядової програми «Доступні ліки» у квітні 2019 року перейшло до НСЗУ.

З 1 серпня 2022 року запровадили електронні рецепти на антибіотики. Також МОЗ анонсував, що з листопада 2022-го за електронним рецептом відпускатимуть наркотичні (психотропні) препарати.

Розберемося, що таке електронний рецепт та які особливості його впровадження в Україні.

Електронний рецепт на «Доступні ліки»: хто виписує

Електронний рецепт — це  цифровий аналог паперового рецепту, який створюється, зберігається і передається з використанням медичної інформаційної системи в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). 

Електронний рецепт може виписати не лише лікар, з яким пацієнт уклав декларацію, а й лікар-спеціаліст. У якому випадку які лікарі видають електронні рецепти, узагальнимо в Таблиці.

Який лікар може виписати е-рецепт

ВипадокЛікар

Серцево-судинні захворювання

Профілактика інфарктів та інсультів

Бронхіальна астма

Цукровий діабет ІІ типу

Терапевт, педіатр або сімейний лікар, тобто лікар, з яким пацієнт уклав декларацію
Розлади психіки та поведінкиПсихіатр
ЕпілепсіяНевролог або психіатр
Нецукровий діабетЕндокринолог або сімейний лікар, терапевт чи педіатр, з яким пацієнт уклав декларацію

Електронний рецепт: що робити пацієнту

За умовами програми «Доступні ліки» та з уведенням у дію електронних рецептів пацієнти зможуть отримати призначений лікарем препарат у будь-якій, незалежно від місця виписки рецепту, аптеці, що співпрацює з НСЗУ.

Електронні рецепти МОЗ упровадило, щоб надати пацієнтам можливість отримати більше свободи пересування та вибору лікаря без втрати можливості надалі приймати необхідні ліки.

Препарати, що входять до програми  «Доступні ліки», пацієнти можуть отримати лише за електронним рецептом, який виписав лікар через ЕСОЗ. Аптеки-учасниці мають бути обладнані спеціальним програмним забезпеченням та укласти угоди з НСЗУ. Станом на початок 2022 року з НСЗУ співпрацюють понад 11 627 аптек по всій Україні. 

Як отримати ліки за електронним рецептом — алгоритм

  1. Записатися до лікаря первинної ланки, з яким підписано угоду. Варто звернути увагу на те, що участь у програмі «Доступні ліки» можлива лише за умови підписання декларації з лікарем
  2. Прийти на прийом
  3. Лікар має разом з пацієнтом пересвідчитися, що вказаний у декларації номер телефону досі актуальний для пацієнта. Це перевірять за кодом мобільного оператора та останніми цифрами номера
  4. Лікар виписує електронний рецепт в електронній системі охорони здоров’я або дає електронне направлення до лікаря-спеціаліста, який відтак випише електронний рецепт
  5. Пацієнт отримує на мобільний телефон повідомлення з текстом: «Ваш рецепт:  ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ», яке потрібне для отримання ліків в аптеках
  6. Якщо потрібно або на прохання пацієнта лікар може надати пацієнту роздрукований консультаційний висновок із зазначенням даних про виписані електронні рецепти
  7. Під час відвідування аптеки-учасниці урядової програми пацієнт повинен надати номер рецепту
  8. Фармацевт надає пацієнту інформацію щодо наявних препаратів за програмою «Доступні ліки»
  9. Обрання пацієнтом із переліку препарату та надання аптекарю чотиризначного коду. Якщо в конкретній аптеці у наявності немає потрібних ліків, пацієнт має право звернутися до іншої аптеки

Електронний рецепт на інсулін

Щоб отримати електронний рецепт на інсулін, пацієнт має виконати такі дії:

  1. Звернутися до ендокринолога, який складе індивідуальний план лікування і внесе його в ЕСОЗ. У плані лікування ендокринолог зазначить тип інсуліну, який потрібен, дозування тощо. На основі цієї інформації відтак згенерується електронний рецепт.

    Ендокринолог виписує перший електронний рецепт на інсулін. На основі плану лікування, який він створив, надалі рецепт на інсулін може виписати сімейний лікар.  

  2. Отримати повідомлення на мобільний телефон з номером рецепту та кодом підтвердження.
  3. Вибрати зручну аптеку, яка має договір з НСЗУ на видачу інсулінів.

    Усі аптеки, які співпрацюють з НСЗУ, розміщені на дашборді НСЗУ — «Електронна карта аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів». Також вони позначені наліпкою «+Інсуліни».

  4. Назвати аптекарю номер електронного рецепту та код підтвердження й отримати інсулін безплатно або з невеликою доплатою

Якщо в аптеці немає потрібного типу інсуліну, його можна замовити безплатно. 

З 1 листопада 2021 року отримати інсулін можна лише за електронним рецептом. 

Як виписати електронний рецепт на «Доступні ліки»

Адміністрування програми «Доступні ліки» перейшло до НСЗУ. Це дає пацієнтам змогу отримувати лікарські препарати за рецептом у будь-якій аптеці-учасниці програми. Лікарі ж отримують можливість розширити виписування рецептів за програмою пацієнтам незалежно від їх місця проживання.

Алгоритм виписування електронних рецептів

Для виписування рецептів у медзакладі має бути спеціальний модуль та встановлена медична інформаційна система для доступу до ЕСОЗ. Аби виписувати електронні рецепти, лікар має під час відвідування його пацієнтом відкрити карту пацієнта у своїй медичній інформаційній системі. Потім — розпочинає або продовжує медичний епізод та реалізує такі кроки:

  1. Вибір пункту «Виписати рецепт».
  2. Заповнити поля:
    1. Міжнародна непатентована назва ліків або торгова назва (у випадках, передбачених Наказом МОЗУ № 360)
    2. Джерело фінансування — «Доступні ліки»
    3. Активні фармацевтичні інгредієнти
    4. Лікарська форма
    5. Кількість доз
    6. Спосіб вживання ліків
  1. Перевірка актуальності зазначеного телефонного номера шляхом називання коду мобільного оператора й останніх цифр номера телефону.
  2. У ситуації, коли вказаний телефон — неактуальний, лікар не може виписати електронний рецепт на інсулін або інші ліки. Така ситуація вимагає від пацієнта (або лікаря на прохання пацієнта) подачі заяви в НСЗУ з проханням змінити метод автентифікації. Після цього пацієнт може підписати нову декларацію з тим же (або іншим) лікарем та зазначити актуальний номер телефону для автентифікації, який може збігатися з контактним номером або ж ні. Саме на номер телефону для автентифікації прийде СМС з кодом підтвердження для укладення декларації. Цей же номер використовуватиметься для підтвердження електронного рецепта.
  3. Якщо телефонний номер актуальний,  лікар має виписати рецепт у системі з власним ЕЦП.
  4. Отримання пацієнтом номеру рецепту та кодом.
  5. Надання пацієнтом номера рецепта обраної аптеки-учасниці програми. Після отримання від аптекаря інформації щодо наявності ліків за програмою пацієнт приймає рішення, чи підходить це йому, й називає йому код підтвердження. Це дає право фармацевту надати пацієнту ліки. Якщо в наявності у даній аптеці немає потрібного препарату, пацієнт, не називаючи фармацевтові код, звертається до іншої аптеки.
  6. Якщо існує така необхідність або пацієнт просить про це, лікар може надати пацієнту роздрукований консультаційний висновок. У цьому документі містяться, окрім усього, призначення із зазначенням даних про виписані електронні рецепти.

Новий рецепт на той самий лікарський засіб у межах «Доступних ліків» лікар може виписати:

  • не раніше ніж за 7 днів — якщо в попередньому е-рецепті, за яким виписано цей лікарський засіб, курс лікування було встановлено на термін від 21 дня та більше
  • за 3 дні — якщо такий строк менший за 21 день

Якщо ж у пацієнта немає мобільного телефону, він має прийти на особистий прийом до лікаря. Лікар видасть йому роздрукований електронний рецепт, що міститиме:

  • номер рецепта
  • код підтвердження
  • інформацію про виписані ліки та спосіб їх застосування

Як виписати е-рецепт по телефону

Лікар може виписати електронний рецепт у телефонному режимі: 

  • за наявності хронічного чи затяжного захворювання
  • за необхідності продовжити лікування за попередньо встановленим діагнозом та схемою лікування

Пацієнт має завчасно узгодити алгоритм дій лікарем, наприклад, дізнатися, на який номер та коли телефонувати; уточнити, чи потрібно записуватися на прийом через реєстратуру. Адже іноді треба зарезервувати час, щоб лікар створив е-рецепт в ЕСОЗ.

Номер виписаного рецепта та код підтвердження надійде пацієнтові у вигляді смс-повідомлення. Відтак він:

  • вирушить до будь-якої аптеки, яка бере участь у програмі «Доступні ліки» та отримає ліки сам за рецептом
  • повідомить 16-значний номер рецепта та 4-значний код підтвердження рідним або сусідці, щоб вони змогли отримати лікарський засіб для пацієнта

Термін дії електронного рецепту — 30 днів з дати видачі.

Електронні рецепти на антибіотики

Із 1 серпня 2022 року всі лікарі мають виписувати, а пацієнти купувати антибіотики за електронними рецептами.

Регулювання відпуску антибіотиків через запровадження електронного рецепта — одне з рішень, яке дасть змогу:

  • відстежувати дані про призначення та обсяги використання антибіотиків в Україні
  • протистояти антибіотикорезистентності, внаслідок якої все більше і більше інфекцій набувають стійкості до медикаментів

Електронний рецепт пацієнт зможе отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації із сімейним лікарем, а також у  лікарів-ФОП, які отримали ліцензію на медпрактику. Умова — реєстрація в ЕСОЗ.

Норми про відпуск антибіотиків за електронними рецептами МОЗ затвердило наказом від 21.07.2022 № 1284. Цей документ уніс зміни до наказів МОЗ:

  • «Про затвердження Правил виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення, Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків» від 19.07.2005 360 (далі — Наказ № 360)
  • «Деякі питання ведення Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров’я» від 28.02.2020 № 587 (далі — Наказ № 587)
  • «Про затвердження Порядку направлення пацієнтів до закладів охорони здоров’я та фізичних осіб — підприємців, які в установленому законом порядку одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та надають медичну допомогу відповідного виду» від 28.02.2020 № 586

УВАГА! Нововведення працює в рамках перехідного періоду в медзакладах, що працюють з ЕСОЗ. Якщо медзаклад, до якого звертається пацієнт, не підключений до ЕСОЗ, лікар має виписати паперовий рецепт.

Час перехідного періоду триватиме до 1 січня 2023 року.

Антибіотики за електронним рецептом: особливості 

Відпуск за е-рецептом поширюється на рецептурні ліки, що належать до антибактеріальних лікарських засобів для системного застосування і класифікуються за кодом АТХ (анатомо-терапевтично-хімічним) — J01 згідно з даними Державного реєстру лікарських засобів України (абз. 1 п. 5-2 Наказу № 360).

Електронний рецепт виписується на одне найменування антибактеріального лікарського засобу за міжнародною непатентованою назвою такого лікарського засобу.

У випадку виписування електронного рецепта на антибактеріальний лікарський засіб пацієнту надається інформаційна довідка в паперовій формі, що сформована системою та містить:

  • відомості про номер виписаного електронного рецепта
  • код підтвердження
  • дату виписування електронного рецепта
  • інформацію про виписаний лікарський засіб, передбачену рецептурним бланком форми № 1

Інформаційна довідка засвідчується підписом та особистою печаткою лікаря, який виписав електронний рецепт.

УВАГА! Інформаційна довідка, що не містить зазначених реквізитів та/або інформації, та/або пред’явлена до аптечного закладу після тридцяти календарних днів з дати виписування електронного рецепта, вважається недійсною.

Лікар у рецепті вказує діючу речовину препарату, дозування та тривалість лікування. Натомість пацієнт може самостійно прийняти рішення щодо бренду лікарського засобу та частково погасити рецепт відповідно до свого бюджету. Функціонал електронного рецепта дозволяє зробити частковий відпуск ліків та розділити покупку на декілька разів. При цьому отримувати повторно рецепт у лікаря не потрібно.

При відпуску фармацевт поставить на інформаційній довідці штамп «Відпущено» та вкаже кількість відпущеного лікарського засобу. При повторному погашенні пацієнт зможе використати той самий рецепт.

МОЗ наголошує, що під час надання спеціалізованої медичної допомоги виписувати електронний рецепт на антибіотик повинен саме той спеціаліст, який проводить огляд пацієнта, визначає діагноз і призначення, а отже — відповідає за процес його лікування. У такому випадку скеровувати пацієнта до сімейного лікаря по е-рецепт недоцільно. Це стосується як амбулаторного лікування, так і лікування в умовах стаціонару.

Коли можна виписати паперовий рецепт на антибіотики

Пацієнт зможе отримати антибактеріальні ліки за паперовим рецептом або взагалі без нього у випадку, якщо:

  1. ЗОЗ не працює в ЕСОЗ

Спочатку в рамках перехідного періоду е-рецепти на антибіотики виписуватимуть лікарі надавачів медпослуг, що працюють з ЕСОЗ. Якщо медзаклад, до якого звертається пацієнт, не підключений до ЕСОЗ, лікар, як і раніше, має виписати паперовий рецепт.

  1. Аптека розташована в зоні бойових дій, оточенні чи окупації

У зоні ведення бойових дій та на тимчасово окупованих територіях антибактеріальні препарати, як і нині, аптеки відпускатимуть без рецепта.

Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджений наказом Мінреінтеграції від 25.04.2022 № 75. Відомство постійно його оновлює.

  1. Антибіотики закуповують волонтерські та благодійні організації

Протягом дії воєнного стану законодавство дозволяє військовим адміністраціям, підрозділам Збройних сил, волонтерським та благодійним організаціям закуповувати в суб’єктів, що мають ліцензію на провадження господарської діяльності з виробництва, оптової торгівлі лікарськими засобами, рецептурні ліки для потреб воєнного часу без рецепта. Не виняток й антибіотики.

Електронні рецепти на антибіотики діють упродовж 30 календарних днів з дати виписування.

 

Залишити коментар